Projekt "Integrated Technological and Information Platform for Wildfire Management" (akronym SILVANUS) je európsky výskumný projekt implementovaný v rámci schémy Green Deal s celkovým rozpočtom 23 miliónov EUR a s obdobím implementácie október 2021 až marec 2025.
Projekt SILVANUS spája veľké konzorcium interdisciplinárnych odborníkov zo štyroch kontinentov s cieľom bojovať proti hrozbe lesných požiarov ako aj zlepšiť odolnosť lesov voči klimatickým zmenám. Kľúčovým výstupom projektu je vytvorenie platformy podporujúcej obhospodarovanie lesov odolných voči zmene klímy s cieľom predchádzania vzniku lesných požiarov a ich účinnej likvidácií. Počas obdobia implementácie a aj mimo nej sa zameria na všetky tri fázy manažmentu rizík lesných požiarov: prevenciu a pripravenosť (fáza A), detekciu a reakciu (fáza B), obnovu a adaptáciu (fáza C).
Inovatívnosť projektu SILVANUS
Z dôvodu klimatickej zmeny sa lesné požiare stávajú čoraz nebezpečnejšími a ich frekvencia narastá, a preto projekt SILVANUS pracuje na technologickom riešení ako zlepšiť predchádzanie a zdolávanie lesných požiarov. Návrhom je platforma integrujúca veľké dáta a schopná analyzovať rôzne zdroje údajov (napr. klimatické modely, údaje o počasí, nástroje na bezkontaktné snímanie objektov na zemskom povrchu), čo povedie k vývoju inteligentných modelov umožňujúcich modelovanie vzniku a šírenia požiaru. Snahou je doplniť tieto modely aj o použitie senzorov umožňujúci zber údajov priamo v teréne (IoT technológie), CCTV technológiu, ako aj ďalšie riešenia pre zobrazovanie a vyhodnocovanie multispektrálnych záznamov s cieľom vývoja pokročilého súboru nástrojov pre potreby včasnej a efektívnej detekcie požiaru ako aj odozvy na požiar. Ďalším prínosom projektu je nasadenie senzorových technológií, ktoré využívajú inovatívnu bezdrôtovú komunikačnú infraštruktúru prostredníctvom koordinácie bezpilotných lietadiel a automatizovaných pozemných robotov so zámerom získania prvotných informácií o požiari a koordinácie činností prvých hasičských jednotiek nachádzajúcich sa na mieste zásahu. V neposlednom rade, dôležitým aspektom projektu je aj zohľadnenie odborných znalostí a skúseností zainteresovaných skupín, ktorí sú každoročne ohrozovaní lesnými požiarmi.
Implementácia technologických riešení projektu SILVANUS vo vybraných záujmových územiach
Technologické riešenia projektu SILVANUS sú v nasledujúcom roku 2023 demonštrované a testované na ôsmich územiach členských štátov EÚ (Francúzsko, Taliansko, Slovensko, Grécko, Česko, Portugalsko, Chorvátsko, Rumunsko) a v Indonézii, Brazílii, Austrálii.
Okrem testovania technologických riešení projektu SILVANUS je v rámci demonštrácií silný záujem o zapojenie zainteresovaných strán v záujmových územiach s cieľom posúdiť indikátory rizika vzniku požiaru, vyvinúť tréningovú metodiku pre hasičov, vyvinúť metodiky pre použitie nástrojov virtuálnej a rozšírenej reality („VR“ a „AR“), simuláciu reálneho sveta spolu so simuláciou vybraných scenárov záchranných činností. Kampane na zvyšovanie povedomia zainteresovaných strán (najmä miestneho obyvateľstva) zahŕňajú aj informácie o možnosti využívania mobilnej aplikácie umožňujúcej intenzívnejšie zapojenie občanov do monitorovania rizík v danom regióne a ponúkajúcej službu zasielania automatických upozornení o aktuálnych nebezpečenstvách v regióne a o postupoch zameraných na posilňovanie k ich bezpečnosti a ochranu ich majetku.
Implementácia projektu SILVANUS
Konkrétne výskumné úlohy projektu SILVANUS sú riešené v rámci desiatich pracovných skupín („WP“). Okrem toho, že TUZVO je aktívne zapojené do viacerých pracovných skupín, je aj koordinátorom pracovnej skupiny WP2 zameranej na vývoj systematického postupu na zapojenie zainteresovaných strán do boja proti požiarom, na získanie vstupných údajov pre vývoj platformy ako aj funkčných požiadaviek na platformu zachytávajúcich potreby zainteresovaných strán, alebo na formalizáciu metodiky hodnotenia platformy projektu SILVANUS. Okrem základných vstupov a požiadaviek na platformu, je táto pracovná skupina zameraná aj na analýzu modelov lesnej krajiny zameraných na hodnotenie ohrozenia lesnými požiarmi, na analýzu environmentálne udržateľných a odolných modelov lesa, a na spracovanie historického prehľadu požiarov v záujmových územiach.
Pracovné skupiny (WP1-WP10) a ich koordinátori pri spolupráci pri vytváraní platformy podporujúcej obhospodarovanie lesov odolných voči zmene klímy s cieľom predchádzania vzniku lesných požiarov a ich účinnej likvidácií
Výsledky práce jednotlivých pracovných skupín (akronym WP) sú priebežne publikované na webovej stránke projektu SILVANUS https://silvanus-projekt.eu vo forme projektových výkazov ako aj vedeckých publikácií. Aby sa zabezpečilo,
že výsledky projektu SILVANUS budú mať dlhodobý dopad, projekt SILVANUS prostredníctvom pracovného balíka WP7 predloží odporúčania pre oblasť lesníckej politiky vo vzťahu k obhospodarovaniu lesov, odporúčania pre oblasť stratégie ochrany a obnovy pôdy a vytvorenie cestovnej mapy reprezentujúcej preferované ekosystémové služby lesa v jednotlivých krajinách.
Spolupráca v rámci projektu SILVANUS
Spolupráca 49 partnerov projektu prebieha prostredníctvom pravidelných on-line pracovných stretnutí a na štvrťročných plenárnych zasadaniach.
V rámci projektu je budované aj Centrum pre adaptáciu a vývoj stratégií (akronym CASD, ktorého sídlom je Technická univerzita vo Zvolene. Toto centrum je budované a bude poskytovať služby partnerom projektu, ale aj iným zainteresovaným stranám, pod vedením doc. Andrei Majlingovej. Partnermi centra sú 49 partneri konzorcia projektu SILVANUS. Medzi hlavné úlohy centra patria komunikačné aktivity a spustenie kampane na zvyšovanie povedomia odbornej, ako aj laickej verejnosti ohľadom inovačných aktivít a technologických riešení projektu SILVANUS v boji proti lesným požiarom.
Partnerské inštitúcie konzorcia projektu SILVANUS a CASD
Plánované výstupy projektu SILVANUS
Vybudovaná platforma projektu SILVANUS umožní dosiahnuť rýchlejšiu a efektívnejšiu reakciu na lesné požiare, pričom kladie dôraz na holistický prístup zohľadňujúci bezpečnosť domácností, komunít a majetku, odolnosť infraštruktúry, rýchlu reakciu hasičov a obnovu biodiverzity, poskytuje propagačné video projektu SILVANUS https://www.youtube.com/watch?v=t2yPQdFPIaU
Prvky budovanej platformy projektu SILVANUS
Pre viac informácií o projekte SILVANUS sa prihláste na odber kanála YouTube https://www.youtube.com/channel/UCXlxrDz7K7WEjMS1_OblLrQ alebo projekt SILVANUS môžete sledovať aj na LinkedIn https://www.linkedin.com/company/silvanus-project/ a Twitter https://twitter.com/SilvanusProject
Odborný workshop a demonštrácia hasenia lesných požiarov
Dňa 25. apríla 2023 sa od 8:30 hod uskutoční jedinečný worshop a demonštrácia hasenia lesných požiarov v roámci projektu Silvanus v biosferickej rezervácii Poľana - Lesná správa Kyslinky (viď link).
Biosferická rezervácia Poľana - Lesná správa Kyslinky
Bližšie informácie v priloženej pozvánke: