Rešerše k prácam študentov a učiteľov
Študenti od akademického roku 2019/2020 pre potreby spracovania seminárnych či záverečných prác majú využívať formu samostatného spracovania rešerší prostredníctvom online katalógu knižnice PTEÚ MV SR.
Katalóg je dostupný na internete z hlavnej stránky Hasičského a záchranného zboru: http://www.minv.sk/?hasici-zachranari, resp. priamo na: http://proxy.ceit.sk/webisnt/kniznicapteu.htm.
Elektronické študijné materiály pre študijné programy Protipožiarna ochrana a bezpečnosť
Inovatívne učebné pomôcky pre študijné programy Protipožiarna ochrana a bezpečnosť (Projekt č. 012TU Z-4/2016)
Pri príprave na predmetové skúšky z povinných predmetov a zhromažďovaní podkladov ku kolokviálnej štátnej skúške z oblasti poznania študijného odboru 9205 Bezpečnostné vedy môžete využiť:
Protipožiarna ochrana a bezpečnosť
- Elektronickú učebnicu do ktorej boli na základe poznatkov získaných literárnymi rešeršami domácej a zahraničnej literatúry, ako aj zo skúsenosťami so vzdelávaním v študijných programoch Protipožiarna ochrana a bezpečnosť, stručne a prehľadne spracované nosné témy z oblastí: Úvod do požiarneho inžinierstva, Teória horenia a dynamiky požiaru, Chémia horenia a hasenia, Protipožiarna bezpečnosť stavieb, Stavebné materiály v protipožiarnej ochrane, Skúšobníctvo v protipožiarnej ochrane a bezpečnosti, Hodnotenie horľavých látok, Záchranárska technika a technológia, Zisťovanie príčin požiaru. Učebnicu v slovenskom jazyku dopĺňajú otázky na overenie zvládnutia základných poznatkov tém, slovensko – anglický slovník základných pojmov a terminologický slovník.
Elektronické prezentácie vybraných predmetov a skupín predmetov, ktoré budú postupne dopĺňané a inovované.
Protipožiarna ochrana a bezpečnosť - prezentácie
Súčasťou uvedených študijných materiálov sú linky na videá, obrázky a platné legislatívne predpisy.
Obsah: Dynamika požiaru
Krízové plánovanie vo verejnej správe
Ochrana zdravia a bezpečnosť pri práci
Zisťovanie príčin vzniku požiarov
Elektronické študijné materiály pre študijné programy Protipožiarna ochrana a bezpečnosť
Protipožiarna ochrana a bezpečnosť
Video príručka k vybranej problematike vznikla ako doplnkový študijný materiál k vysokoškolskej učebnici „Protipožiarna ochrana a bezpečnosť“. Tento učebný materiál bol vytvorený ako jeden z plánovaných výstupov projektu KEGA 012TU Z-4/2016 „Tvorba inovatívnych vysokoškolských učebníc a pomôcok pre študijné programy Protipožiarna ochrana a bezpečnosť a Integrovaná bezpečnosť“.
Modelovanie vnútorných požiarov s využitím výsledkov progresívnych metód požiarneho inžinierstva
Tento elektronický študijný materiál vznikol ako jeden z výstupov projektu APVV-0057-12 „Progresívne metódy zisťovania požiarnotechnických charakteristík materiálov v požiarnom inžinierstve“.
Monografia poskytuje komplexný pohľad na historický vývoj požiarneho inžinierstva, problematiku dynamiky požiaru, požiarneho skúšobníctva, t. j. testovania jednotlivých požiarnotechnických parametrov materiálov a stavebných konštrukcií, ako aj princípov a možností matematického modelovania zmien parametrov vnútorných požiarov. Významnou časťou monografie je najmä jej experimentálna časť, ktorá je zameraná na experimentálny výskum možností aplikácie výsledkov progresívnych metód a postupov požiarneho inžinierstva do modelovania vnútorného požiaru a zisťovania jednotlivých parametrov požiaru a dymu vznikajúceho pri požiari.
Ochrana pred požiarmi a záchranné služby
Táto publikácia vznikla ako jeden z výstupov riešenia projektov KEGA 001TU Z-4/2020 „Implementácia progresívnych technológií, metód a foriem do vzdelávania v študijnom odbore Bezpečnostné vedy“.
Predkladaná vysokoškolská učebnica sa obsahovo zameriava na kľúčové problematiky týkajúce sa oboch oblastí. Je rozdelená celkovo do 11 kapitol pokrývajúcich tematicky problematiku historických aspektov ochrany pred požiarmi; legislatívy v oblasti ochrany pred požiarmi; dynamiky požiaru; požiarnotechnických charakteristík materiálov a požiarneho skúšobníctva; štátnej správy na úseku ochrany pred požiarmi; štátneho požiarneho dozoru; povinností právnických osôb, fyzických osôb-podnikateľov, fyzických osôb a obcí na úseku ochrany pred požiarmi; odbornej spôsobilosti na úseku ochrany pred požiarmi; Dobrovoľnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky; organizácie a riadenia hasičských jednotiek; a integrovaného záchranného systému.
Učebnica je určená najmä študentom študijného odboru Bezpečnostné vedy na Technickej univerzite vo Zvolene a vysokých školách vyučujúcich príbuznú problematiku.
Riešenie krízových situácií. Udalosť s hromadným postihnutím osôb a výskytom nebezpečnej látky.
Tento elektronický študijný materiál vznikol ako jeden z výstupov projektu KEGA 013 PU Z-4/2017.
Predkladaný učebný text poskytuje pohľad na riešenie udalostí s hromadným postihnutím osôb z teoretického i praktického hľadiska v súčinnosti práve vyššie uvedených záchranných zložiek. Z hľadiska praktického je postup činností vykonávaných pri riešení udalosti s hromadným postihnutím osôb dokumentovaný na príklade taktického cvičenia Kysak 2019, ktoré bolo zdokumentované pomocou dvoch videozáznamom, ktoré sú súčasťou tejto publikácie a prístup k nim je možný prostredníctvom webového linku na konkrétny videozáznam uložený a spustiteľný z prostredia YOUTUBE.COM.
Súčinnosť vybraných zložiek Integrovaného záchranného systému pri riešení udalosti s hromadným postihnutím osôb s prítomnosťou biologickej nebezpečnej látky
Tento elektronický študijný materiál vznikol ako jeden z výstupov riešenia projektu KEGA 032PU-4/2018.
Predkladaná vedecká monografia sumarizuje poznatky získané z realizácie taktického cvičenia s názvom „Kysak 2019“, ktoré bolo realizované v priestoroch Výcvikového strediska Vysokej školy bezpečnostného manažérstva v Košiciach (VŠBM) − Kysak v apríli 2019. Išlo o taktické cvičenie zamerané na likvidáciu mimoriadnej udalosti, t. j. hromadnej dopravnej nehody osobných motorových vozidiel s výskytom biologickej nebezpečnej látky − antraxu. Cieľom taktického cvičenia bolo okrem precvičovania si jednotlivých činností súvisiacich s likvidáciou danej mimoriadnej udalosti aj skúmanie bezpečnosti a efektivity práce nasadených síl a prostriedkov na likvidáciu udalosti, skúmanie schopností a zručností veliteľov pri riadení síl a nasadzovaní hasičskej techniky a vecných prostriedkov, skúmanie spôsobov záchrany osôb a poskytovania predlekárskej pomoci zraneným osobám, postupov vyslobodzovacích prác pri záchrane osôb a tiež spôsobov dekontaminácie a evakuácie osôb. Tento učebný text bol vytvorený vďaka podpore Kultúrnej a edukačnej grantovej agentúry Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky ̶ projekt KEGA 032PU4/2018.
Teória bezpečnostných rizík
Táto publikácia vznikla ako jeden z výstupov riešenia projektov KEGA 032PU-4/2018.
Predložená vysokoškolská učebnica je určená v prvom rade študentom študijného odboru Bezpečnostné vedy na Technickej univerzite vo Zvolene a vysokých školách vyučujúcich príbuznú problematiku. Vzhľadom na jeho výlučne elektronickú formu sa však predpokladá jeho ďalšie šírenie nielen medzi odbornou, ale aj laickou verejnosťou.
Učebnica sa zaoberá najmä problematikou manažérstva bezpečnostných rizík. Avšak, nakoľko si autori uvedomujú silnú závislosť investičných a bezpečnostných rizík, publikácia obsahuje aj kapitolu približujúcu problematiku podnikateľských, t. j. investičných, rizík.
Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
Predložená vysokoškolská učebnica je určená nielen študentom študijného odboru Bezpečnostné vedy na Technickej univerzite vo Zvolene, ale aj na ostatných vysokých školách vyučujúcich príbuznú problematiku. Táto publikácia vznikla ako jeden z výstupov riešenia projektu KEGA 001TU Z-4/2020 „Implementácia progresívnych technológií, metód a foriem do vzdelávania v študijnom odbore Bezpečnostné vedy“.
Terminologický a výkladový slovník
https://kpo.tuzvo.sk/sites/default/files/slovnik_pob_doplneny_final.xlsx
Konzultácie so svojím študijným poradcom
Milí študenti!
- Máte otázky k Vášmu študijnému plánu, priebehu a ukončeniu štúdia?
- Chcete predchádzať problémom, ktoré môžu ohroziť Vašu optimálnu „študijnú cestu“?
- Potrebujete radu pri riešení vzniknutej nepriaznivej situácie v konkrétnom predmete, ročníku, alebo stupni štúdia?
Využite možnosť konzultácií so svojím študijným poradcom, prof. RNDr. Danicou Kačíkovou, PhD., MSc.
Konzultácie:
- k otázkam štúdia resp. zabezpečovaným predmetom, po e-mailovej komunikácii (kacikova@tuzvo.sk),
- spravidla každý štvrtok 13:00-15:00 alebo po dohode.