Návrh Smart riešení prepojenia výsledkov požiarneho skúšobníctva s počítačom podporovaným modelovaním pre zvýšenie kvality výstupov bezpečnostného výskumu
Význam projektu
Významným prínosom riešenia projektu je vytvorenie nástrojov, ktoré vo zvýšenej miere prispejú k optimalizácii rozhodovacích procesov osôb v manažérskych pozíciách, zodpovedných za riadenie kvality, rizík a zaistenie bezpečnosti (osoby, majetok, životné prostredie) na relevantných geografických úrovniach.
Najmä vytvorené požiarne modely predstavujú inováciu dlhodobo očakávanú v oblasti štandardizácie metód požiarneho skúšobníctva. Vzhľadom na výsledky ich predchádzajúceho validácie a aplikácie najmä v zahraničí, je možné uvažovať s ich postupnou implementáciou do procesu tvorby spomínaných štandardov požiarneho skúšobníctva vo forme substitúcie v súčasnosti používaných metód realizácie najmä stredno a veľkorozmerových požiarnych skúšok. To povedie k významnému zníženiu energetickej a ekonomickej náročnosti realizácie v oblasti skúšobníctva a certifikácie materiálov a výrobkov.
Navrhované riešenia, metodológia, prepojenie výsledkov požiarneho skúšobníctva, obrazovej analýzy a počítačom podporovaného modelovania pre potreby zvýšenia kvality výstupov bezpečnostného výskumu a tvorbu rozhodovacích a optimalizačných modelov predstavuje komplexný, progresívny a inovatívny prístup k získavaniu a interpretácii výsledkov v koncepte otvorenej vedy pre oblasť bezpečnostného výskumu. Návrh modelových Smart riešení (vrátane virtuálnej reality) je plne v súlade s najnovšími medzinárodnými trendmi v predmetnej oblasti a je významným príspevkom k posilneniu protipožiarnej ochrany a bezpečnosti v rámci koncepcie budovania bezpečného Slovenska.
Projekt je cieľovo zameraný na vývoj nových Smart riešení, aplikáciu progresívnych metód požiarneho skúšobníctva a digitálneho spracovania obrazu, ktoré umožnia bezkontaktným a nedeštruktívnym spôsobom odvodiť nové vlastnosti materiálov, ktoré sú nevyhnutné pre popísanie dynamiky požiaru a návrh efektívnych opatrení v oblasti protipožiarnej ochrany a bezpečnosti.
Etapy projektu
- Riadenie a koordinácia projektu
- Viacrozmerné laboratórne testovanie
- Tvorba počítačových požiarnych modelov
- Tvorba optimalizačného modelu pre vybrané oblasti protipožiarnej ochrany a bezpečnosti
- Tvorba modelov pre virtuálnu realitu
- Tvorba repozitára v kontexte konceptu Otvorenej vedy
- Návrh a tvorba stratégií a politík pre zefektívnenie vybraných oblastí protipožiarnej ochrany a bezpečnosti
- Diseminácia výsledkov výskumu